O programie
Projekt MZKZG skierowany jest do uczniów klas czwartych i piątych szkół podstawowych, a więc dzieci, które zaczynają się usamodzielniać w realizacji podróży miejskich, w pierwszej kolejności do i ze szkoły. To właśnie nasi najmłodsi pasażerowie zasługują na szczególną uwagę i oni także zadają najwięcej pytań. Trzeba pamiętać, że to właśnie dzieci, a właściwie ich przyzwyczajenia, będą miały wpływ na przyszłość nas wszystkich.
Jeżeli od najmłodszych lat nie będziemy kształtować uczniów na świadomych użytkowników komunikacji miejskiej, stosujących w praktyce zasady zrównoważonego transportu, za kilka lat przybędzie nam rzesza konserwatywnie nastawionych kierowców. Od lat zwiększa się liczba użytkowników transportu indywidualnego, a liczba osób korzystających z komunikacji miejskiej maleje. Naszym głównym celem jest odwrócenie tej tendencji i przekonanie najmłodszych, że podróżowanie pociągiem, czy autobusem może być nie tylko tańsze i bardziej ekologiczne, ale również komfortowe i przyjemne.
W trakcie warsztatów, które obejmują dwie godziny lekcyjne uczniowie zapoznają się z ogólną wiedzą dotyczącą komunikacji miejskiej, taryfą usług oraz najnowszymi nowinkami technicznymi. Dodatkowo kształtowane są umiejętności korzystania z rozkładów jazdy, a jako zadanie domowe uczestnicy samodzielnie planują podróż.
Część zajęć poświęcona jest kwestii bezpieczeństwa i kultury zachowania się w pojazdach i na przystankach. Omawiana jest między innymi tematyka przewozu rowerów, zwierząt, kontroli biletów oraz kwestia zachowania w momencie zagrożenia życia.
Całość została pomyślana jako forma interaktywnej zabawy, w trakcie której treści merytoryczne przeplatane są takimi elementami jak rebusy, krzyżówki czy quizy.
Mimo, iż obecnie internet jest narzędziem, z którego korzystają niemal wszyscy i do którego jest powszechny dostęp, uczniowie klas czwartych i piątych szkoły podstawowej wykazują brak umiejętności w poszukiwaniu i posługiwaniu się elektronicznymi rozkładami jazdy.
W czasie trwania zajęć położono szczególny nacisk na rozwijanie zdolności odczytywania zawartych w nich informacji, jak i pokazywane są miejsca, gdzie można zasięgnąć informacji na temat godzin odjazdów poszczególnych pojazdów.
Celem programu jest objęcie zajęciami wszystkich uczniów klas czwartych i piątych szkoły podstawowej, zamieszkujących obszar wchodzący w skład Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej. W poszczególnych placówkach program będzie realizowany co dwa lata tak, aby nie pominąć żadnej grupy dzieci.
Wychowanie Komunikacyjne od kuchni
W roku szkolnym 2013/2014 dzięki uprzejmości prezesa Miejskiego Zakładu Komunikacji w Wejherowie miały miejsce trzy wycieczki uczniów szkół podstawowych do zajezdni autobusowej, gdzie z bliska mogli oni poszerzyć swoją wiedzę z zakresu transportu zbiorowego. Relacje z wizyt dzieci w zajezdni autobusowej przeprowadziła Twoja Telewizja Morska Sp. z o.o. z Wejherowa. Filmiki do artykułu poniżej.
Wyjazd poprzedzony był warsztatami, podczas których uczniowie klas czwartych i piątych mieli okazję zapoznać się z podstawowymi zagadnieniami dotyczącymi korzystania z komunikacji miejskiej i zasadami bezpiecznego podróżowania.
Podczas wizyty uczniowie mogli zapoznać się między innymi z pracą mechanika, który dokładnie opowiedział im o „sercu” całego pojazdu i elementach, które się na niego składają. Nie mniej ważna i interesująca okazała się dla uczniów wiedza przekazana przez dyspozytora ruchu, który nadzoruje pracę wszystkich kierowców obsługujących poszczególne linie.
Podczas pobytu w zajezdni każdy uczestnik miał okazję poczuć się przez chwilę jak zawodowy kierowca, siadając na jego miejscu. Dzieci mogły także z bliska przyjrzeć się najnowszym rozwiązaniom technicznym stosowanym w pojazdach, a nawet je wypróbować. Całość została uwieńczona słodkim poczęstunkiem i specjalną przejażdżką dla małych Vip-ów przez centrum miasta.
Wycieczka z 22 października 2013 r. | | Wycieczka z 26 maja 2014 r. |
| | |